خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
وزير جهاد كشاورزي اعلام كرد: تامين تجهيزات و تسهيلات توسعه مكانيزاسيون كشت برنج در استان هاي شمالي

وزير جهاد كشاورزي اعلام كرد: تامين تجهيزات و تسهيلات توسعه مكانيزاسيون كشت برنج در استان هاي شمالي

وزير جهاد كشاورزي گفت: براي تامين تجهيزات و تسهيلات مكانيزه كردن كشت برنج در استان هاي شمالي هيچ محدوديتي نداريم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت جهاد كشاورزي،مهندس محمود حجتي در ديدار با مجمع نمايندگان استان گيلان در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اين كه در دولت يازدهم،دو هزار و 550 ميليارد تومان خطوط اعتباري براي توسعه مكانيزاسيون كشاورزي اختصاص يافته،تاكيد كرد:تسهيلات مكانيزه كردن كشت برنج در گيلان و مازندران بدون محدوديت پرداخت مي شود.

وزير جهاد كشاورزي با بيان اين كه در اجراي قانون تمركز وظايف بخش كشاورزي با روش هاي مختلف واردات برنج را مديريت كرده ايم،تصريح كرد:با هدف حمايت از توليد داخلي ضمن اعلام ممنوعيت واردات در زمان برداشت، از سال 93 با اعمال محدوديت ثبت سفارش،تعرفه 40 درصدي به علاوه مابه التفاوت 500 توماني براي واردات برنج تعيين شده است.

وي افزود:همچنين مدت اعتبار 18 ماهه ثبت سفارش به سه ماه با يك ماه قابل تمديد كاهش داده شده و از اول مرداد ماه، گمرك مجاز نيست هيچ محموله برنجي را ترخيص كند.

حجتي،يكي از راه هاي برون رفت مشكلات برنج كاران را تجهيز و نوسازي اراضي شاليزاري عنوان كرد و افزود:با تجهيز و نوسازي شاليزارها ضمن ايجاد امكان كشت دوم و همچنين ساير گونه هاي اقتصادي از همزماني كاشت و برداشت محصول و تاثيرات آن در كاهش قيمت در بازار و همچنين ماندآبي شدن زمين ها جلوگيري مي شود.

وزير جهاد كشاورزي خاطرنشان كرد: طرح تجهيز و نوسازي 50 هزار هكتار از شاليزارهاي استان گيلان تهيه شده و در حال اجراست كه طي آن عمليات تجهيز و نوسازي سالانه در سطح 10 هزار هكتار از اراضي شاليزاري گيلان اجرا مي شود.

وي يادآور شد:در اجراي مصوبات سفر رئيس جمهوري به استان گيلان، تاكنون نه هزار هكتار از شاليزارهاي اين استان تجهيز و نوسازي شده است.

حجتي از نمايندگان گيلان خواست تا تامين اعتبارات طرح تجهيز و نوسازي اراضي شاليزاري را از طريق خطوط فاينانس از سازمان هاي ذيربط پيگيري كنند.

وي با بيان اين كه صنعت نوغانداري تا پيش از استقرار اين دولت رو به تعطيلي بود،خاطرنشان ساخت:در دولت يازدهم مركز توسعه نوغانداري كشور مسئول احياي اين صنعت شد و در دو سال اخير با تامين زيرساخت ها،توليد نهال از 100 هزار اصله در سال 93 به يك ميليون اصله در سال 94 افزايش يافت.

حجتي در خصوص توليد زيتون گفت اين محصول از جمله طرح هاي وزرات جهاد كشاورزي است و در اين طرح بهزراعي،صنايع تبديلي و تكميلي،مبارزه با آفات و بيماري ها مورد توجه قرار گرفته است.

وي افزود:با مبارزه به موقع و موثر با آفت مگس مديترانه اي امسال خسارت به باغ هاي زيتون كاهش يافت.

وزير جهاد كشاورزي در ادامه با بيان اين كه سالانه شش ميليارد مترمكعب آب استان گيلان به دريا مي ريزد بر ضرورت بهره برداري بهينه از اين آب تاكيد كرد و افزود:با وجود آن كه مسئوليت آب بندان ها با وزارت جهاد كشاورزي نيست ولي اين آمادگي وجود دارد تا در صورت واگذاري مديريت آب بندان ها به وزارت جهاد كشاورزي با اعمال شيوه هاي مديريتي، حجم آب مخازن از 250 ميليون مترمكعب فعلي به يك ميليارد مترمكعب افزايش يابد كه اين منبع آبي مي تواند مشكل كمبود آب استان در فصول گرم سال را برطرف كند.

حجتي بر لزوم توجه به صنايع تبديلي و تكميلي كشاورزي تاكيد و خاطرنشان كرد:با اجراي قانون تمركز،بازسازي و نوسازي شاليكوبي ها و تجميع آنها با هدف افزايش بهره وري و كاهش ضايعات،بسته بندي،فرآوري و استفاده از بقاياي برنج در دستور كار قرار دارد.

در اين نشست، نمايندگان مجمع استان گيلان به طور جداگانه در خصوص مسايل حوزه انتخابيه خود از جمله قيمت و واردات برنج،نوغانداري،آبزي پروري و... سوالاتي را مطرح كردند.تعداد بازديد اين صفحه: 254