خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 

ابراز رضايت علما از عملكرد سازمان جهاد كشاورزي قم

در ديدار جهادگران مطرح شد:

ابراز رضايت علما از عملكرد سازمان جهاد كشاورزي قم

حضرات آيات سعيدي و حسيني بوشهري در ديدار با جهادگران كه به مناسبت هفته جهاد كشاورزي برگزار شد، از عملكرد اين سازمان ابراز رضايت كردند و گزارش ارائه شده را اميدوار كننده دانستند.

آيت الله سيد محمد سعيدي در ديدار با شوراي هماهنگي سازمان جهاد كشاورزي استان قم ضمن ابراز اميدواري از گزارش ارائه شده توسط رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان، گفت: در خصوص تحقق شعار راهبردي و كلان نظام (اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل) كه توسط مقام معظم رهبري اعلام شده است، چشم اميد به سوي مجموعه وزارت كشاورزي و دستگاه هايي است كه شما متصدي آن هستيد.

وي افزود: بايد تمام تلاش خود را به كار ببنديم كه از منافذي كه ديگران لطمه خوردند و صدمه ديدند و تحريم ملت ها و كشورها را آزار داد، ديگر لطمه اي نبينيم و مردم در فشار قرار نگيرند.

امام جمعه قم در ادامه سخنان خود بيان داشت: جهاد به معناي نهايت تلاش است، لذا اگر كم كاري در اين عرصه انجام شود، نام آن جهاد نيست و وعده خدا كه فرمود «كساني كه در راه من جهاد كنند، من راه را نشان آنها مي دهم»، در اين خصوص مترتب نيست.

وي تصريح كرد: نكته دومي كه بايد در اين خصوص مورد توجه قرار گيرد اين است كه تلاش و جهاد بايد در راه خدا باشد و تلاش در راه خدا تعريف خود را دارد، اولا بايد با رعايت احكام شرعي باشد يعني اصراف و عدم ورود به عرصه هاي حرام بايد رعايت شود، دوم اينكه تلاش در راه خدا بايد با هدف استغنا و خودكفايي كشور صورت بگيرد، چرا كه امت و ملتي كه به فكر خودكفايي نباشند، ضربه خواهند خورد.

آيت الله سعيدي ادامه داد: وقتي قرار بر خودكفايي باشد، مردم و مسئولان بايد از هر عمل يا ورود هر كالايي كه مانع اين هدف باشد، خودداري كنند.

امام جمعه قم در ادامه با اشاره به اينكه استان قم بايد در همه زمينه ها الگو باشد، تصريح كرد: استان قم بايد با همه كاستي ها و كمبودهايي كه وجود دارد، در همه عرصه ها نمونه و الگو باشد، يعني از مدرسه فيضيه بايد الگو خارج شود و در بخش كشاورزي، صنايع و گردشگري نيز بايد به عنوان الگو در كشور و جهان مطرح شود.

گزارش ارائه شده جامع و اميدواركننده بود

آيت الله حسيني بوشهري نيز در ديدار با اعضاي شوراي هماهنگي سازمان جهاد كشاورزي استان قم با اشاره به اينكه چند نهاد مقدس توسط حضرت امام (ره) در روزهاي اوليه انقلاب شكل گرفت كه جهاد سازندگي از آن جمله مي باشد.

امام جمعه قم اضافه كرد: كارنامه جهاد سازندگي در سال هاي اوليه انقلاب و دوران دفاع مقدس واقعا كارنامه درخشاني است و بعد از ادغام وزارت جهاد سازندگي با وزارت كشاورزي، تجربه و تخصصي وزارت كشاورزي و تجربه و تخصص جهاد سازندگي، يك هم افزايي را به وجود آورد و در جهت پيشبرد اهداف اقتصادي كشور به خصوص موضوع اقتصاد مقاومتي كه امروز در دستور كار تمام كارگزاران نظام قرار گرفته است، گام هاي بسيار بزرگي را برداشتند.

استاد برجسته حوزه علميه قم در ادامه سخنان خود به وضعيت كشاورزي در استان اشاره كرد و بيان داشت: وضعيت استان قم از نظر منابع آبي وضعيت خوبي نيست و همه بايد برنامه ريزي كنيم كه با استفاده بهينه از آب، بتوانيم اين منابع را مديريت نمائيم.

وي خطاب به رئيس و اعضاي شوراي هماهنگي سازمان جهاد كشاورزي استان قم گفت: تمام همت و تلاش خود را به كار ببنديد تا قم علاوه بر اينكه به اعتبار وجود مراجع عظام و حوزه علميه، قم مركز صدور پيام اهل بيت (ع) است، به دنيا نشان بدهيم كه اين مردم در پرتو آموزه هاي مكتب اهل بيت در ابعاد ديگري كه به دنياي مردم هم بر مي گردد، همانند كشاورزي و تامين مواد غذايي پيشرو هستند و مي توانند علاوه بر تامين نياز استان، نيازهاي استان هاي ديگر و حتي خارج از كشور را هم تامين كنند.

تاسيس جهاد كشاورزي بر مبناي اقتصاد مقاومتي است

مسئول حوزه نمايندگي ولي فقيه در سازمان جهاد كشاورزي استان قم نيز در ابتداي اين ديدارها طي سخناني با تاكيد بر اينكه جهاد از ابتداي تاسيس به فرمان حضرت امام دو خصيصه داشت، گفت: جهاد سازندگي بر مبناي استقلال اقتصادي پايه گذاري شد كه امروز به فرمان مقام معظم رهبري به نام اقتصاد مقاومتي مطرح است كه اين شعار نيز بر مبناي استقلال اقتصادي پايه گذاري شده، پس مي توان گفت كه از اهداف اصلي جهاد در ابتداي تاسيس به يك معنا اقتصاد مقاومتي بوده است كه مجموعه جهاد در مناطق محروم و روستايي، اين شعار را به مرحله اقدام و عمل رسانده است.

حجت الاسلام صالح آبادي با اشاره به خصيصه دوم جهاد افزود: جهاد از ابتداي تاسيس يك سازمان و نهاد اجرايي تنها نبود، بلكه نهادي اجرايي فرهنگي بود كه از همان ابتدا به فرمان امام (ره)، نماينده ايشان همراه با جهادگران در همه مراحل حضور داشت و امروز نيز وزارت جهاد كشاورزي تنها وزارتخانه اي است كه نمايندگي ولي فقيه و در استان ها حوزه نمايندگي ولي فقيه همراه با ساير جهادگران در جهت تامين امنيت غذايي مردم تلاش مي نمايد.

هدف ما كاهش هزينه هاي توليد و بهره وري بخش كشاورزي است

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم نيز در اين ديدارها طي سخناني گفت: كاهش هزينه هاي توليد و بهره وري بخش كشاورزي كه دو فرمان مقام معظم رهبري در اقتصاد مقاومتي است، به عنوان هدف مجموعه وزارت جهاد كشاورزي در دستور كار قرار گرفته است.

محمد رضا طلايي اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزي با توجه به تاكيدات مقام معظم رهبري و برنامه ريزي مدوني كه صورت گرفته است، در جهت خودكفايي محصولات استراتژيك در سال 94 يك افتخار بزرگي را رقم زد و آن هم خودكفايي در محصول گندم است.

وي تصريح كرد: با پيش بيني انجام شده 9 ميليون تن گندم مازاد بر نياز كشاورزان خريد خواهد شد كه تا كنون 50 درصد آن خريداري شده و خريد مابقي نيز انجام خواهدشد.

وي افزود: وزارت جهاد كشاورزي اولين دستگاهي است كه به مقام معظم رهبري و دولت، برنامه اقتصاد مقاومتي را ارائه نموده و مورد تائيد قرار گرفته و تمام برنامه وزارت جهاد كشاورزي در سال 94 بر مبناي اقتصاد مقاومتي بوده است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان اضافه كرد: سازمان جهاد كشاورزي استان قم نيز همگام با وزارت جهاد كشاورزي سند جامع و كاملي را در خصوص اقتصاد مقاومتي و توسعه و پايداري بخش كشاورزي ارائه نموده و در سال 94 تمام تعهداتي كه در اين زمينه در استان داشتيم، محقق شده است.

وي در ادامه سخنان خود به اقدامات صورت گرفته در خصوص مديريت منابع آبي استان اشاره كرد و گفت: سازمان جهاد كشاوررزي استان قم يك برنامه 5 ساله را به استان ارائه داده و متعهد شده است كه برداشت از منابع زيرزميني را 50 درصد كاهش دهد بدون اينكه ذره اي از درآمد كشاورز كاهش پيدا كند.

طلايي با اشاره به اينكه 18 درصد اراضي كشاورزي كه توجيه اقتصادي پائيني داشتند را كاهش داديم، افزود: در سال 91 كل سطحي كه سيستم هاي آبياري نوين در آن اجرا شد حدود 250 هكتار بود كه اين رقم در سال 92 به بيش از دو هزار و 800 هكتار رسيده است.

وي خاطر نشان كرد: اعتبارات بخش آب در سال 91 نزديك به يك ميليارد بوده است كه اين رقم در سال 94 به 23 ميليارد رسيده است و امسال نيز در نظر داريم با جذب 35 ميليارد تومان اعتبار بيش از 3 هزار هكتار آبياري نوين را در قم اجرا كنيم.

وي ادامه داد: ما در مجموعه سازمان جهاد كشاورزي تمام سعي و تلاش خود را خواهيم كرد كه با گام برداشتن در راستاي اقتصاد مقاومتي، نسبت به توسعه پايدار بخش كشاورزي اقدام نمائيم.تعداد بازديد اين صفحه: 218