خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
موقعيت هاي شغلي خود را به فرصت عبادي تبديل كنيم

آيت الله اعرافي در ديدار شوراي هماهنگي سازمان جهاد كشاورزي استان قم:

موقعيت هاي شغلي خود را به فرصت عبادي تبديل كنيم

امام جمعه قم با تاكيد بر اينكه خدمت به مردم بايد با انگيزه الهي گره زده شود، گفت: همه بايد تلاش كنيم تا موقعيت هاي كاري و شغلي خود را به يك فرصت عبادي تبديل كنيم.

آيت الله عليرضا اعرافي كه به مناسبت هفته جهاد كشاورزي و در ديدار اعضاي شوراي هماهنگي سازمان جهاد كشاورزي استان قم سخن مي گفت، با اشاره به اينكه عبادت منحصر در نماز و روزه و برنامه ارتباط انسان با خدا به شكل مستقيم نيست، اظهار داشت: تمام فعاليت هاي اجتماعي كه با قصد الهي و در چارچوب قوانين و مقررات باشد، مي تواند به عبادت تبديل شود.

وي با اشاره به اينكه ماه مبارك رمضان فرصت بسيار مناسبي براي تقويت حس عبادي و معنوي در انسان است، افزود: در همين عبادت ها به معناي خاص در راستاي ارتباط انسان با خدا مي باشد هم مضامين اجتماعي و ارتباطات مردمي نهفته است، به عنوان مثال نماز كه وقتي تبديل به نماز جماعت و جمعه مي شود، يك ابعاد اجتماعي به خود مي گيرد.

رئيس جامعه المصطفي العالميه در ادامه سخنان خود به اهميت استان قم اشاره كرد و بيان داشت: همه كساني كه در قم زندگي مي كنيم بايد تلاش كنيم قم بتواند نه تنها در ايران بلكه در جهان تاثيرگذار باشد.

آيت الله اعرافي خدمت در قم را با خدمت در ساير نقاط كشور متفاوت دانست و اضافه كرد: مجموعه اداري و سازماني قم بايد توجه داشته باشند كه كار آنها يك كار متفاوت است و عملكرد آنها به صورت غير مستقيم در كل كشور و در همه عالم اثر گذار است.

وي خاطر نشان كرد: از سوي ديگر نگاه دولت هم بايد به اين استان يك نگاه متفاوت باشد، در واقع بايد قم به شكل ويژه ديده شود و به لحاظ ساختاري جايگاهي ويژه اي در وزارتخانه ها براي اين استان در نظر گرفته شود.

وي در ادامه سخنان خود با تاكيد بر ضرورت حفظ اراضي زراعي و كشاورزي، بيان داشت: نقش مجموعه جهاد كشاورزي در حفظ محيط زيست بسيار مهم است و بايد به صورتي نظام كشاورزي و دامداري تنظيم شود كه نه تنها تهديدي براي محيط زيست نباشد بلكه در راستاي بارور و غني كردن آن نيز گام بردارد.

آيت الله اعرافي اضافه كرد:  متاسفانه باغات و روستاهاي اطراف شهر قم نيز در توسعه شهرها در حال هضم شدن است كه مقابله با اين موضوع عظم فرادستگاهي را مي طلبد و تمام دستگاه ها بايد در اين زمينه همكاري نمايند.

امام جمعه قم در بخش ديگري از سخنان خود به ضرورت توسعه سيستم هاي آبياري نوين در بخش كشاورزي اشاره كرد و گفت: اقدامات سازمان جهاد كشاورزي قم در خصوص توسعه سيستم هاي آبياري نوين قابل تقدير است ولي بايد تلاش بيشتري در اين خصوص صورت بگيرد تا شاهد اصراف كمتر منابع آبي باشيم.

اقتصاد مقاومتي محور فعاليت هاي جهاد كشاورزي قم

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم نيز در اين ديدار طي سخناني اقتصاد مقاومتي را محور فعاليت هاي جهاد كشاورزي استان قم دانست و گفت: طي دو سال گذشته تنها بخشي كه تراز اقتصادي مثبت داشته است، بخش كشاورزي بوده كه همين موضوع كمك كرده است كه تراز اقتصادي دولت هم در مجموعه مثبت باشد.

محمد رضا طلايي اظهار داشت: وزارت جهاد كشاورزي، اولين دستگاهي است كه برنامه اقتصاد مقاومتي را به مقام معظم رهبري تقديم كرده است و اين برنامه مورد تائيد ايشان نيز قرار گرفته و ابلاغ شده است.

وي افزود: در همين راستا امسال با پيش بيني خريد 11 ميليون تن گندم، جشن خودكفايي كشور در توليد گندم برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به اينكه در سند اقتصاد مقاومتي استان قم كاهش هزينه توليد و افزايش عملكرد در واحد سطح مورد توجه ويژه قرار گرفته است، اضافه كرد: در استان قم بر اساس چالش هايي كه وجود داشت، سند اقتصاد مقاومتي تهيه شد.

طلايي ادامه داد: 46 صدم درصد از اراضي زراعي كشور در استان قم وجود دارد ولي بيش از 56 صدم درصد از محصولات كشاورزي كشور در قم توليد مي شود، 8 درصد از محصول تخم مرغ و 5 درصد گوشت قرمز كشور در استان قم توليد مي شود.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم در بخش ديگري از سخنان خود مهمترين چالش بخش كشاورزي استان قم را كمبود منابع آبي دانست و بيان داشت: در گذشته استفاده از سيستم هاي نوين آبياري در استان قم كمتر مورد استفاده قرار مي گرفت به طوري كه در سال 91 حدود 200 هكتار و در سال 92 حدود 300 هكتار از اراضي كشاورزي استان قم تحت پوشش سيستم هاي آبياري نوين قرار گرفته بود كه اين رقم در سال 94 به 3 هزار هكتار رسيد و مطالعات تا سقف 5 هزار هكتار را انجام داده ايم و امسال نيز برنامه اي براي اجراي سيستم هاي آبياري نوين در سطح 3 هزار و 500 هكتار از اراضي كشاورزي قم را در دستور كار داريم.

وي با اشاره به اينكه در راستاي الگوي كشت يك برنامه 5 ساله را به استان ارائه كرده ايم، گفت: معتقديم كه اگر اين برنامه به طور دقيق اجرا شود، هدف ما كه تعادل بخشي در سفره هاي آب زيرزميني است، محقق خواهد شد، خوشبختانه در سال گذشته به تعهد خود در اين زمينه عمل كرديم.

وي اضافه كرد: بر اساس آمار موجود 50 درصد از آبي كه در بخش كشاورزي مصرف مي شود قبل از اينكه به مصرف گياه برسد، هدر مي رود كه اگر ما بتوانيم با برنامه ريزي و اجراي سيستم هاي نوين آبياري اين 50 درصد را مديريت كنيم، كار بسيار بزرگي انجام داده ايم.تعداد بازديد اين صفحه: 180