خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
مهم‌ترين چالش كشاورزي استان قم بحث كمبود آب است

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم:

مهم‌ترين چالش كشاورزي استان قم بحث كمبود آب است

 

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم گفت: مهم‌ترين چالش كشاورزي در اين استان مسئله كمبود آب است و اين مشكل به شرايط اقليمي استان قم برمي‌گردد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قم، محمدرضا طلايي ظهر امروز در سخنراني پيش از خطبه‌هاي نماز جمعه اين شهر با اشاره به تاريخچه جهاد سازندگي اظهار كرد: اين نهاد در روز 27 خرداد سال 1358 به فرمان امام خميني (ره) تشكيل شد تا به محرومين و مستضعفين به خصوص در روستاها خدمت كند.

 وي ادامه داد: در هر روستايي كه مي‌رويم خدمات جهاد سازندگي را پس از انقلاب اسلامي مشاهده مي‌كنيم، اين نهاد در دوران جنگ تحميلي هم همه تلاش خود را براي پشتيباني از جبهه‌هاي جنگ صرف كرد و لقب سنگرساز بي سنگر را به خود اختصاص داد و جهاد سازندگي شهداي زيادي را در دوران دفاع مقدس تقديم اسلام كرد.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم افزود: امسال با تلاش كشاورزان و توليد بيش از 11 ميليون تن گندم در كشور توانستيم كه در زمينه توليد گندم به خودكفايي برسيم. كشورمان پيش از اين واردكننده گندم بود، اما از ماه گذشته، ايران صادرات گندم را به خارج از كشور آغاز كرد كه به اين لطف الهي و تلاش كشاورزان بود و اميدواريم كه با برنامه‌ريزي اين مسئله تداوم داشته باشد.

 طلايي با اشاره به چالش كشاورزي استان قم اظهار كرد: مهم‌ترين چالش كشاورزي در اين استان مسئله كمبود آب است و اين مشكل به شرايط اقليمي استان قم برمي‌گردد، اعتبارات زيادي در مسئله مديريت آب به استان اختصاص داده شده است و طي دو سال اخير هشت برابر سال 93 در اين زمينه كار كرديم.

 وي ادامه داد: استان قم در سال 94 رتبه پنجم مصرف بهينه آب را در كشور كسب كرد و با اجراي طرح‌هايي توانستيم كه 50 درصد مصرف آب در حوزه كشاورزي در استان را كاهش بدهيم، بايد تلاش كنيم كه با مكانيزه سازي كشاورزي، مصرف آب و هزينه را كاهش بدهيم و توليد را بالا ببريم.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم افزود: دولت يك خط اعتباري را براي مسئله مكانيزه سازي كشاورزي اختصاص داده است و ضريب مكانيزه سازي كشاورزي در استان قم بالاتر از كشور است. دولت 85 درصد تسهيلات مكانيزه شدن آبياري در زمين‌هاي كشاورزي را به صورت بلاعوض به كشاورزان مي‌دهد و امسال هشت ميليارد تومان اعتبارات را در اين زمينه در استان صرف كرديم.

 طلايي با اشاره به وضعيت توليدات كشاورزي در استان قم اظهار كرد: هشت درصد تخم مرغ و چهار درصد گوشت كشور در اين استان توليد مي‌شود، استان قم كشاورزان خوبي دارد، البته در اين خصوص مشكلاتي در زمينه بيماري‌ها و آفات داريم، اما وضعيت استان قم در اين زمينه بهتر از كشور است.

 وي ادامه داد: در زمينه الگوي كشت هم سعي كرديم كاشت گياهان دارويي را در استان ترويج كنيم، كاشت اين گياهان درآمد خوب براي كشاورزان و ارزآوري براي كشور دارد. در 100 هكتار زمين كشاورزي در استان كاشت گياهان دارويي شروع شده است و سعي مي‌كنيم كه در سه سال آينده اين رقم را به هزار هكتار برسانيم.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم افزود: كشاورزان استان كاشت گل محمدي را هم شروع كردند، همچنين بحث ترويج ايجاد باغ‌هاي پسته را به صورت جدي در استان قم شروع كرديم و با ارائه تسهيلاتي توانستيم كه مساحت باغ‌هاي پسته استان را از سه هزار هكتار به 11 هزار هكتار برسانيم و سعي مي‌كنيم كه اين عدد را در آينده به 20 هزار هكتار افزايش بدهيم. پسته قم دومين پسته برتر كشور است.

 طلايي با اشاره به تلاش دولت براي بهينه‌سازي مصرف آب در حوزه كشاورزي اظهار كرد: دولت در اين راستا برنامه‌هاي خوبي داشته است، قطره قطره آب مهم است و بايد مصرف آب در حوزه كشاورزي را مديريت كنيم.

 وي ادامه داد: ما مديران وظيفه پاسخگويي به مردم را داريم، گرچه كه در سازمان جهاد كشاورزي بيشتر با روستاييان كار داريم، استان قم قابليت‌هاي خوبي را در بخش كشاورزي دارد و كشاورزان اين استان توانمند هستند، كشاورزان استان قم در شرايط اقليمي اين استان كه بارش در سال كمتر از 120 ميلي‌متر است، مي‌جنگند تا محصول كشاورزي توليد كنند.

 رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم در پايان خاطرنشان كرد: در سال گذشته 800 هزار تن محصولات دامي و زراعي در استان توليد شد و عملكرد كشاورزان استان قم در اين زمينه خوب بوده است.تعداد بازديد اين صفحه: 334