خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
نخستين جشن برداشت پسته در استان قم

نخستين جشن برداشت پسته در استان قم

نخستين جشن برداشت پسته صبح امروز با حضور معاون وزير جهاد كشاورزي، استاندار قم، رئيس سازمان جهاد كشاورزي و ديگر مسئولان استاني و جمع زيادي از كشاورزان در منطقه شمس‌آباد از توابع بخش مركزي قم برگزار شد.

نبايد فقط كشاورزان را مقصر وضعيت پيش‌آمده براي آب بدانيم

استاندار قم در اين مراسم طي سخناني گفت: تأمين نشدن حق آب‌هاي درياچه نمك قم، 25 درصد محيط‌زيست كشور را با تهديد و خطر نابودي مواجه مي‌كند.

سيد مهدي صادقي با اشاره به معضل خشك شدن درياچه نمك قم، اظهار كرد: خالي بودن سفره‌هاي زيرزميني از مهم‌ترين علت‌هاي مشكل پيش‌آمده براي اين درياچه است.

وي با تأكيد بر اين‌كه قم يكي از استان‌هاي كم آب كشور محسوب مي‌شود، گفت: بايد علاج واقعه را قبل از وقوع آن كنيم و نبايد بگذاريم حادثه اتفاق بيفتاد و سپس به فكر چاره براي آن باشيم.

وي با بيان اين‌كه در جهت تغيير الگوي كشت و نحوه آبياري بايد سياست‌ها و چارچوب‌هاي مشخصي را تعريف كنيم تا ذخاير و منابع خدادادي را به نسل پس از خود تقديم نماييم، اذعان كرد: در حال حاضر حدود 50 هزار هكتار زمين براي كشت محصول‌هاي مختلف كشاورزي در استان قم وجود دارد كه براي بهينه‌سازي مصرف آب بايد حداقل 50 درصد آن را به محصول‌هاي باغي و كم آب بر اختصاص دهيم.

صادقي با بيان اين‌كه موضوع آب و بحث كشاورزي رابطه مستقيمي با يكديگر دارند و آينده كشور و دنيا در گروي اين ماده حياتي است، افزود: مطابق پيش‌بيني كارشناسان و صاحب‌نظران حوزه كشاورزي در آينده اگر جنگي هم قرار است اتفاق بيفتند، اين جنگ چيزي جز جنگ آب نخواهد بود.

وي با بيان اينكه به‌رغم وجود اختلاف‌نظرها در مورد موضوع آب، اشتراك‌هاي نظري و فكري زيادي نيز وجود دارد كه بر جدي بودن مسئله بحران آب تأكيددارند افزود: هرگونه بي‌توجهي در اين زمينه قابل بازگشت و بازيابي نيست.

استاندار قم هم‌چنين با تأكيد بر اين‌كه نبايد فقط كشاورزان را مقصر وضعيت پيش‌آمده براي آب در كشور بدانيم، اذعان كرد: اتخاذ يك سري سياست‌ها و تصميم‌گيري‌هاي ناهماهنگ نيز در ايجاد اوضاع فعلي نقش مهمي داشته كه به‌طور حتم بايد با هماهنگي و تعامل با كشاورزان به‌عنوان كساني كه خود نقش تعيين‌كننده‌اي در اين زمينه ‌دارند، به اصلاح امور بپردازيم.

صادقي در بخش ديگري از سخنان خود با تقدير از تلاش‌هاي سازمان جهاد كشاورزي استان قم، تصريح كرد: در ارزيابي‌هاي به‌عمل‌آمده اين مجموعه به لحاظ دستگاهي و همچنين مديريتي به‌عنوان نهاد برتر استان شناخته‌شده است.

وي با تأكيد بر اين‌كه اگر اعتماد نباشد هيچ كاري با موفقيت به‌پيش نمي‌رود، افزود: سازمان جهاد كشاورزي توانسته با همت و تلاش زياد و توام با انگيزه ارتباط اعتماد برانگيزي را با ساير مجموعه‌ها برقرار كند.

فتح دوباره بازار پسته اتحاديه اروپا

معاون وزير جهاد كشاورزي در امور باغباني نيز در اين مراسم با تأكيد بر اين‌كه كل پسته توليدي در كشور مازاد بر مصرف داخلي است و بايد به خارج از كشور صادر شود، گفت: رعايت مسائل بهداشتي و مقابله با آفت‌ها و بيماري‌ها نقش مهمي در فتح دوباره بازار پسته اتحاديه اروپا دارد.

محمدعلي طهماسبي اظهار كرد: درحالي‌كه درگذشته ايران سالانه 90 هزار تن پسته به كشورهاي عضو اتحاديه اروپا صادر مي‌كرد، اين ميزان در سال‌هاي اخير به 6 تا هفت هزار تن كاهش پيداكرده است.

وي با بيان اين‌كه ورود به بازار آمريكا به دليل تعيين تعرفه 300 درصدي و بالا رفتن قيمت‌ها كار دشوار و سختي است، اذعان داشت: ورود گسترده و همه‌جانبه به بازار اتحاديه اروپا در بحث كالاي پسته بايد يكي از دغدغه‌هاي جدي تجار، شركت‌هاي تعاوني و توليدكنندگان اين محصول در كشور باشد.

وي افزود: تحقق اين امر بيش از هر چيز نيازمند توجه جدي نسبت به توليد پسته باكيفيت و عاري از هرگونه انواع آفت و بيماري قارچي است، چراكه اين موضوع براي خريداران اين محصول در كشورهاي يادشده از حساسيت ويژه‌اي برخوردار است.

طهماسبي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت موضوع آب تصريح كرد: آب يعني آباداني و هر نقطه‌اي كه آب نباشد، آباداني نيز وجود ندارد، چراكه اين ماده حياتي و ارزشمند براي انسان منشأ شكل‌گيري تجمع‌هاي اجتماعي به شمار مي‌آيد و بافت روستاها در مناطق حاشيه كوير و يا شمال كشور با توجه به وجود چشمه، قنات و يا رودخانه‌اي كه در آن جاري است، با يكديگر تفاوت دارد.

وي به بحران كم‌آبي اشاره كرد و افزود: از ميزان مصرف آب در بخش كشاورزي آمار و اطلاعات دقيقي در دسترس نيست و اظهارنظرهاي متفاوتي در مورد آن وجود دارد.

وي كشت محصول در محيط‌هاي كنترل‌شده را يكي از راهكارهاي احصاء دقيق آب مصرف‌شده در حوزه كشاورزي دانست و افزود: بايد بر اساس دشت و هكتار زميني كه به كشاورزي تحويل داده مي‌شود، حجم آب موردنياز براي كشت محصول نيز به طريق‌هاي مختلف ازجمله نصب كنتور بر سر هر چاه مديريت و كنترل شود.

وي با بيان اين‌كه به نظر و عقيده كارشناسان نبايد كشاورزان را به اسراف و مصرف بي‌رويه آب متهم كرد، چراكه طي قرن‌هاي متمادي با همين خاك و آب بهره‌برداري‌هاي خوبي صورت گرفته است، افزود: با توجه به علمي شدن شيوه‌هاي كشاورزي، بايد از اين فرصت به وجود آمده به بهترين نحو ممكن در راستاي شناسايي و به‌كارگيري روش‌هاي نوين كشاورزي و تأمين آب موردنياز آن حداكثر استفاده را داشته باشيم.

معاون وزير جهاد كشاورزي تغيير رژيم بارش‌ها در ايران و تبخير بيش‌ازپيش آب را نيز يكي از عمده‌ترين دلايل بروز كم‌آبي ذكر كرد و افزود: در برخي مناطق كشور ميزان تبخير آب تا سقف 2 هزار و 300 ميلي‌متر نيز انجام مي‌شود.

وي اتخاذ نگرش حوزه‌اي و انتقال حوزه به حوزه آب را يكي از راهكارهاي مفيد مبارزه با پديده خشك‌سالي توصيف كرد و گفت: به‌طور حتم حفر بيش‌ازاندازه چاه‌هاي غيرمجاز در زمين‌هاي بالادست مزارع كشاورزي، معضل فقدان آب موردنياز آن‌ها را تشديد مي‌كند.

طهماسبي با تأكيد بر سپردن امر مديريت آب به دست تشكل‌هاي مردم‌نهاد، اين امر را در پايداري و تثبيت سفره‌هاي زيرزميني مؤثر دانست و افزود: ايجاد تغيير در تكنيك‌ها و الگوي كشت مي‌تواند نقش بسزايي در صرفه‌جويي در مصرف آب ايفا كند.

وي با بيان اين‌كه با توجه به اقليم خشك و خاك شور موجود در قم كاشت گياهان دارويي و انواع مختلف پسته مي‌تواند جايگزين مناسبي براي محصول‌هاي با مصرف آب بالا باشد، اضافه كرد: توسعه گلخانه و توليد محصول‌هايي مانند گوجه‌فرنگي و خيار در اين محيط‌ها به‌جاي فضاي باز نيز از ديگر اقدام‌هايي است كه انجام آن مي‌تواند تا حد زيادي از مصرف بيش‌ازاندازه آب ممانعت به عمل آورد.

طهماسبي با بيان اين‌كه بهره‌برداري 40 تن در هكتار گوجه‌فرنگي و 20 تن در هكتار خيار در فضاي باز به 400 ليتر آب نياز دارد ولي آب مصرفي براي همين مقدار توليد در گلخانه به 40 ليتر كاهش پيدا مي‌كند، افزود: طبق تجربه به‌دست‌آمده در كشور هلند 4.5 تا هفت ليتر آب براي توليد يك كيلو گوجه‌فرنگي در محيط گلخانه كافي است.

 

توليد 3500 تن پسته در استان قم

رئيس جهاد كشاورزي قم نيز در اين مراسم از توليد 3500 تن پسته در استان خبر داد و گفت: در صورت كاهش سودهاي بانكي و حمايت از كشاورزان مي‌توان اين ميزان را افزايش داد.

محمدرضايي طلايي با اشاره به مشكل كمبود آب در استان اظهار داشت: توسعه بخش توليد در كشاورزي به دليل كمبود منابع آب ميسر نيست اما در تلاشيم توليد محصولات در استان پايدار بوده و خللي در آن ايجاد نشود.

وي با بيان وجود ده هزار هكتار باغ پسته در قم تصريح كرد: به همت كشاورزان زحمت‌كش، توليد پسته در استان روند خوبي داشته و رتبه هشتم كشوري را به خود اختصاص داده است.

وي خاطرنشان كرد: در سال‌هاي اخير باغ‌هاي بسياري احداث‌شده كه توليد پسته را رونق بيشتري داده است و در صورت اجرايي شدن اقدامات مصوب وزارتخانه جهاد كشاورزي اين نويد را مي‌دهيم كه تا 5 سال آينده همه اراضي تحت كشت از سيستم آبياري نوين بهره‌مند شوند.

طلايي توليد 3500 تني پسته استان را موردتوجه قرارداد و گفت: در استان 11 نوع پسته كشت مي‌شود كه در صورت كاهش سودهاي بانكي، مي‌توان توليد اين محصول در استان را توسعه داد.

وي با اشاره به بسته‌بندي‌هاي جديد پسته افزود: بسته‌بندي‌ها از بيست گرم پسته شروع مي‌شود كه شامل پسته‌هاي تازه با رعايت بهداشت و استاندارد است.

رئيس جهاد كشاورزي قم با بيان اينكه پسته قم از كيفيت بالايي برخوردار است، عنوان كرد: مركز تحقيقات، پسته قم را بعد از ساوه و در رتبه دوم طعم و مزه معرفي كرد كه نشان از تلاش كشاورزان در توليد اين محصول دارد.

طلايي در بخش ديگري از سخنان خود كشت گياهان دارويي در استان را از اقدامات ارزنده برشمرد و تصريح كرد: سال پيش كشت بهاره گياهان دارويي را با توليد محصولاتي چون گل محمدي آغاز كرديم كه مورد استقبال قرار گرفت.

 تعداد بازديد اين صفحه: 280