خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
برداشت 40 هزار تن انار از باغات قم

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان خبر داد:

برداشت 40 هزار تن انار از باغات قم

رييس سازمان جهاد كشاورزي استان قم از برداشت 40 هزار تن انار از باغات استان قم در سال جاري خبر داد.

محمدرضا طلايي با اشاره به آغاز فصل برداشت انار در قم اظهار داشت: سطح زير كشت انار در استان قم 2800 هكتار مي باشد كه پيش بيني مي شود در سال جاري بيش از 40 هزار تن انار برداشت شود.

وي ميانگين برداشت انار در استان قم را 15 تن در هر هكتار اعلام كرد و افزود: بيشتر محصول انار در استان قم در مناطق مركزي، سلفچگان، جعفر آباد و قاهان برداشت مي شود و ارقام عمده انار قجاق، منصور بيگي، يزدي و شاهپسند مي باشد.

وي با اشاره به اينكه به جز در مناطقي با زمستان سرد و طولاني، اين درخت قابليت سازگاري با آب و هواي مختلف كه داراي بهاري آفتابي و تابستاني گرم باشند، را دارا مي باشد، خاطر نشان كرد: اين درخت نسبت به سرما شديدا حساس بوده و در دماي كمتر از 12- درجه سانتيگراد كه بيش از دو روز استمرار يابد قسمت هوائي آن از بين رفته و در شرايط دمائي سردتر حتي ريشه درخت نيز آسيب ديده و از بين خواهد رفت.

طلايي با اشاره به اينكه بايد قبل از احداث باغ انار نسبت به ارزيابي آب و هوائي منطقه اقدام نموده و از وضعيت دوره هاي سرماي زمستانه اطلاع حاصل كرد، افزود: به طور كلي بايد از احداث باغ انار در مناطقي كه برودت هوايي كمتر از 10- درجه سانتيگراد را به صورت طولاني در تناوب زماني 30 ساله تجربه كرده اند اجتناب نمود.

وي با تاكيد بر اينكه گرما و تابش شديد نيز موجب آفتاب سوختگي تنه و ميوه درخت مي شود، ادامه داد جهت جلوگيري از آفتاب سوحتگي ميوه انار باغات موجود از گذشته با تراكم زياد كشت گرديده تا ميوه درخت در سايه انداز شاخ و برگها از گزند آفتاب سوزان در امان باشدضمن اينكه استفاده از پودر كائولن وكاور ميوه نيز در چند سال اخير در بين باغداران رايج شده است .

 

 

 تعداد بازديد اين صفحه: 267