خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
محدوديت هاي آبي مانع اصلي توسعه ظرفيت هاي كشاورزي قم است

رئيس سازمان جهاد كشاورزي:

محدوديت هاي آبي مانع اصلي توسعه ظرفيت هاي كشاورزي قم است

رئيس سازمان جهاد كشاورزي قم با اشاره به اينكه آب هاي اين استان روز به روز در حال شور شدن و كمتر شدن هستند، گفت: محدوديت هاي آبي عمده ترين معضل بخش كشاورزي قم محسوب مي شود، و به همين علت برنامه ايي براي افزايش ظرفيت هاي توليد محصول در استان داريم.

محمد رضا طلايي عصر چهارشنبه در مراسم بهره برداري از 23 طرح بخش كشاورزي در روستاي علي آباد سراجه قم از توابع بخش مركزي اين استان، اظهار داشت: با توجه به تاكيد وزير جهاد برنامه هاي اقتصاد مقاومتي در حوزه كشاورزي نيز بر اساس همين ظرفيت هاي موجود پيش برده مي شود.

وي افزود: در دولت تدبير و اميد در قم همگام با ساير استان هاي كشور كارهاي خوبي در حوزه كشاورزي انجام، و عنايت هاي ويژه اي نيز وزارت جهاد به اين استان داشته است، و برغم مشكلات مالي دولت، در بخش كشاورزي اعتبارهاي خوبي تخصيص داده شده، به نحوي كه اعتبارهاي اين بخش در نخستين سال اين دولت در سال 93 نسبت به سال 92 هشت برابر افزايش پيدا كرد، و تنها در بحث آب 230 ميليارد ريال تخصيص داده شد.

وي گفت: در بحث آبياري تحت فشار به جهت محدوديت هاي آبي رشد خوبي نداشتيم و ذهنيت كشاورزان استان نيز در اين مبحث خيلي خوب نبوده، اما در 2 سال گذشته با حمايت هاي وزارت جهاد آبياري هاي نوين در 6 هزار و 500 هكتار از اراضي زير كشت استان اجرا شد، و بر اساس آخرين گزارش هاي ارايه شده از سوي مجري طرح آبياري تحت فشار كشور، قم در اين زمينه رتبه پنجم را دارد در حالي كه در گذشته رتبه قم حتي از سي و يكم به سي ام هم ارتقاء پيدا نمي كرد.

طلايي همچنين با اشاره به اقدام هاي خوب صورت گرفته در بحث تغيير الگوي كشت اضافه كرد: مسير مشخصي در خصوص تغيير الگوي كشت در استان آغاز شده و با نظر استاندار قصد داريم پيشنهاد معرفي قم به عنوان اولين استان موفق در زمينه الگوي كشت را به هيات دولت ارايه بدهيم، و در صورت موافقت اعتبارهايي به استان داده مي شود، و براي قم نكته مثبتي خواهد بود.

وي همچنين با اشاره به توسعه باغ ها در قم از وجود 11 هزار هكتار باغ پسته در اين استان خبر داد، و افزود: اين باغ ها عمدتا با روش هاي نوين آبياري مي شوند، و علاوه بر آن در راستاي توسعه محصول هاي با مصرف آبي كم نيز در بحث گياهان دارويي حركت هاي خوبي صورت گرفته است.

وي همچنين با اشاره به ظرفيت هاي دامي و طيوري خوب استان توليد هشت درصد تخم مرغ و 4.2 گوشت قرمز كشور را حاكي از آن دانست، و افزود: در سه سال گذشته واحدهاي پرورش طيور بسياري خوبي احداث شده كه همه آنها به صورت مكانيزه و اتوماتيك فعاليت مي كنند.

طلايي همچنين افزود: با توجه به ظرفيت هاي خوب استان در حوزه صنايع تبديلي ايجاد يك واحد صنعتي مربوط به صنايع تبديلي و تكميلي در هر روستا در دستور كار قرار دارد

به مناسبت دهه فجر 23 طرح كشاورزي در بخش هاي بهبود توليدهاي دامي و گياهي، آب و خاك، صنايع و شيلات با اعتباري بالغ بر 388 هزار و 612 ميليون ريال به بهره برداري رسيد، كه در مجموع 464 مورد شغل را ايجاد، و 357 خانوار را نيز تحت پوشش قرار مي دهد.

بخش مركزي يكي از بخش هاي پنجگانه استان قم، شامل شهرستان قم، شهر قنوات و دهستان قمرود است كه در 10 كيلومتري شمال قم واقع شده است.

 تعداد بازديد اين صفحه: 151