خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
ظرفيت‌هاي خوبي براي بهره مندي كشاورزي قم از فناوري‌هاي روز وجود دارد

رئيس مركز تحقيقات كشاورزي قم:

ظرفيت‌هاي خوبي براي بهره مندي كشاورزي قم از فناوري‌هاي روز وجود دارد

رئيس مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي قم با بيان اين كه اين استان در حوزه صنايع غذايي جزو استان‌هاي پيشرو در كشور محسوب مي‌شود، گفت: ظرفيت‌هاي مناسبي براي توسعه فناوري‌هاي جديد در بخش كشاورزي قم فراهم است.

[ظرفيت‌هاي خوبي براي بهره مندي كشاورزي قم از فناوري‌هاي روز وجود دارد]

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قم، عباس پورميداني روز چهارشنبه در آيين آغاز به كار سمينار تخصصي فرصت‌هاي تجاري و اقتصادي استفاده از فناوري نانو در صنايع غذايي و نوشيدني در مركز آموزشي شهيد عليمحمدي جهاد كشاورزي قم، اظهار داشت: در حال حاضر صنايع غذايي مختلفي در گرايش‌هاي گوناگون كشاورزي در اين استان فعاليت مي‌كنند كه كاملاً بروز و فن‌آور هستند.

وي با تأكيد بر نقش مؤثر استفاده از فناوري‌هاي روز در افزايش بهره‌برداري، كاهش هزينه‌ها و هم‌چنين دست‌يابي به بازارهاي هدف، افزود: كشاورزان و بهره‌برداران قمي درزمينهٔ به‌كارگيري فناوري‌هاي پيشرفته روز به حدي مستعد هستند كه در برخي مواقع فناوري‌هايي از طرف آن‌ها مطرح مي‌شود.

وي با تأكيد بر ضرورت ايجاد بسترهاي لازم براي توسعه نانوتكنولوژي در صنايع مختلف استان قم به‌ويژه كشاورزي، گفت: متأسفانه به‌رغم وجود همه ظرفيت‌ها و قابليت‌هاي موردنياز براي استفاده نانو در قم، اين استان در اين فناوري به پيشرفت مطلوبي دست نيافته و از ميانگين كشوري نيز عقب است.

وي اذعان كرد: با توجه به فن‌آور بودن واحدهاي كشاورزي استان و علاقه و اشتياق توليدكنندگان به فراگيري و آشنايي با فناوري‌هاي جديد تاكنون اهتمام چندان زيادي در اين زمينه صورت نگرفته است.

وي با اشاره به اقدام‌هاي صورت گرفته از سوي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي قم به‌منظور ارتقاء جايگاه نانو فناوري در استان، افزود: اجراي يك طرح مشترك پژوهشي با همكاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم در مورد توليد نانو ذرات نقره از عصاره گياهان ازجمله آن به شمار مي‌آيد

پورميداني هم‌چنين با اشاره به نهمين هفته نانوتكنولوژي كشور در قم افزود: سمينار تخصصي مذكور از سري برنامه‌هاي اين هفته است كه طي 2 روز باهدف تشريح كاربردهاي اين فناوري در صنايع غذايي و علوم كشاورزي براي كشاورزان، بهره‌برداران و توليدكنندگان استان ترتيب يافته است.

از ابتداي سال 94 تاكنون ويژه‌برنامه‌هاي هفته نانو در قالب يك ستاد تخصصي تحت نظر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري در چند استان كشور ازجمله قزوين، يزد، سمنان، فارس، خراسان رضوي، اردبيل و آذربايجان غربي در سه سطح دانش‌آموزي، دانشجويي و صنعتي برگزارشده و پس از برگزاري اين هفته طي روزهاي 20 تا 27 آبان در آذربايجان شرقي ويژه‌برنامه‌هاي هفته نانو در بازه زماني اول تا چهارم آذرماه و هم‌چنين 13 تا 18 آذرماه سال جاري به ترتيب در استان‌هاي قم و بوشهر برگزار خواهد شد.

فعاليت‌ها براي توسعه فناوري نانو به‌عنوان يكي از تكنولوژي‌هاي روز و پيشرفته جهان، از سال 1379 در كشور آغاز و ستاد ويژه توسعه فناوري نانو به‌منظور پيگيري توسعه اين فناوري در سال 1382 تشكيل شد و برنامه راهبردي 10 ساله فناوري نانو نيز در مردادماه 1384 به تصويب هيئت دولت وقت رسيد.تعداد بازديد اين صفحه: 266