خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
23 طرح كشاورزي به مناسبت دهه فجر در قم افتتاح مي شود

رئيس جهاد كشاورزي قم:

23 طرح كشاورزي به مناسبت دهه فجر در قم افتتاح مي شود

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم گفت: به مناسبت دهه فجر 23 طرح شاخص كشاورزي با اعتبار 388 ميليارد و 612 ميليون ريال و اشتغالزايي 464 تن در استان به صورت همزمان در 19 بهمن ماه جاري به بهره برداري مي رسد.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قم، محمدرضا طلايي عصر چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار كرد: اين طرح ها شامل 10 طرح در زمينه آب و خاك، هفت طرح در زمينه بهبود توليدهاي دامي، سه طرح در زمينه بهبود توليدهاي گياهي، 2 طرح در زمينه صنايع كشاورزي و يك طرح در زمينه شيلات است.

وي خاطرنشان كرد: از اعتبار تخصيص يافته براي اين طرح ها، مبلغ 239 ميليارد و 799 ميليون ريال آورده متقاضيان و مبلغ 115 ميليارد و 183 ميليون ريال از تسهيلات بانكي فراهم شده است.

وي همچنين غبارروبي مزار شهيدان، حضور در منزل خانواده هاي گرامي شهيدان و جهادگران، حضور در روستاها براي پاسخگويي به پرسش هاي كشاورزان، شركت در نماز جمعه بخش ها و برگزاري 2 گردهمايي كشاورزان را از جمله برنامه هاي اين سازمان در دهه فجر نام برد.

12 بهمن سالروز ورود حضرت امام خميني(ره) بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي به ايران در سال 1357 مي باشد، 12 تا 22 بهمن سالروز پيروزي شكوهمند انقلاب اسلامي به عنوان دهه فجر نامگذاري شده است.

طلايي در ادامه به اقدام هاي دولت تدبير و اميد در زمينه محصول هاي سالم در قم اشاره و بيان كرد: حدود 2 هزار و 300 هكتار جمع محصول هاي سالم در استان بوده كه در قالب نظارت اجرا و نزديك به يك ميليون و 500 هزار اصله نهال نيز در ميان باغداران توزيع شده است.

وي افزود: هفت هزار هكتار در زمينه مبارزه آفت ها و بيماري ها انجام و در دانه هاي روغني نيز سطح زير كشت نزديك به 2 برابر نسبت به سال گذشته انجام شده است و در دام هاي سنگين و سبك نيز در مجموع بيش از 17 هزار راس اصلاح نژاد داشته ايم.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم خاطرنشان كرد: با مكانيزه كردن بخش كشاورزي، اشتغال را در اين امر كاهش مي دهيم، اما با ايجاد صنايع تبديلي و تكميلي در كنار آن، اين كاهش اشتغال جبران مي شود.

وي به پهنه ‌بندي اراضي كشاورزي و يا طرح نظام نوين ترويج اشاره كرد و گفت: در اين نظام هر كشاورز در يك پهنه با كارشناس آن پهنه در ارتباط است و كارشناس موظف مي باشد كه به امور كشاورزان آن منطقه رسيدگي كند كه اكنون در استان قم 50 پهنه تعريف شده است.

 

* مرغ هايي كه به آنفولانزا دچار شده بودند، معدوم شد

وي در ادامه با تاكيد بر اين كه هيچ مرغ و تخم مرغ آلوده اي در قم وارد بازار نشده است، گفت: مناطق گوناگون جهان با مشكل آنفولانزا به عنوان يك بيماري پرندگان روبرو است، ولي مورد انساني آنفولانزا در استان قم اعلام نشده است، اما شيوع آنفولانزاي پرندگان زيان هاي سنگيني را براي مرغداران به همراه دارد و نزديك به 2 ميليون قطعه مرغ درگير با آنفولانزا به صورت كامل در استان معدوم ‌سازي شده كه 400 ميليارد ريال خسارت به دنبال داشته است.

 

* اصلاح مديريت آب و تغيير الگوي كشت از برنامه هاي كشاورزي است

طلايي با اشاره به فعاليت هاي بخش كشاورزي قم گفت: در سال گذشته بيش از 800 هزار تُن توليد محصول هاي زراعي، باغي و دامي بود كه با تمام مسائل از جمله خشكسالي، ولي با توجه به زحمت ها و تلاش هاي كشاورزان و سرمايه هايي كه به اين استان تزريق شد، شاهد توليدهاي خوبي توسط كشاورزان بوديم.

وي گفت: يكي از افتخارهاي استان در بخش كشاورزي، بحث مديريت آب است كه در دستور كار اين سازمان قرار گرفت، چرا كه معتقديم كه بحث چالش آب در استان، به مرحله اي نرسيده است كه نتوانيم جبران كنيم، بلكه با مديريت آب در بخش كشاورزي مي توانيم آن را اصلاح كنيم و با همت مسئولان استان و وزارتخانه جهاد كشاورزي اعتبارهاي خوبي در بحث آب به اين استان اختصاص يافت و حداقل سه برابر با رقم 230 ميليارد ريال نسبت به سال هاي 92 و 93 به اين استان اعتبار داده شد.

وي افزود: در سال هاي 94 و 95 نزديك به چهار هزار هكتار زمين در زمينه اصلاح مديريت آب اجرا شد، سه هزار و 500 هكتار در حال اجرا داريم و نزديك به 2 هزار هكتار نيز مطالعات مجموعه آبياري تحت فشار مي باشد و امسال نيز حدود 90 ميليارد ريال در اين زمينه به قم اختصاص داده شده است و تخصيص رقم 220 ميليارد ريال را نيز داريم كه ان شاءالله تا پايان سال اين رقم تامين مي شود.

وي با اشاره به اين كه ديدگاه كشاورزان در زمينه بهره وري از آب تغيير كرده است، گفت: امروز بيشتر كشاورزان به اين نتيجه رسيده اند كه لازم است از سامانه هاي آبياري نوين استفاده كنند و يكي از سامانه هايي كه در سال هاي اخير به استان كمك كرده، آبياري با «تِيپ» است كه نزديك به يك هزار هكتار در استان اجرا شده است و يا در حال اجرا داريم كه روشي است كه مصرف آب را در زراعت هاي پاييزه و بهاره به حداقل 50 درصد كاهش مي رساند، ضمن اين كه فايده هاي بسياري را در زمينه مديريت آب به همراه دارد.

طلايي هم چنين به استفاده از روش «دِرام فيلتر» در آبياري اشاره كرد و گفت: اين روش در 2 واحد كشاورزي استان اجرا شده است و اين روش براي استخرهاي 2 منظوره، بيش از 30 درصد توليد ماهي را افزايش مي دهد و اين مساله در استان در اولويت كار ما قرار دارد.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم به مساله اصلاح الگوي كشت در استان اشاره كرد و گفت: توسعه باغ هاي پسته كه كم آب بَر هستند و ارزش اقتصادي بالايي دارا مي باشند، در اولويت قرار دارد و نزديك به 11 هزار هكتار توسعه باغ هاي پسته داشته ايم.

وي با تاكيد بر اين كه با كاهش مصرف آب درآمد كشاورزان را افزايش داده ايم، گفت: بر كشت محصول هاي كم آب بَر و بر مساله مكانيزاسيون در كشاورزي تاكيد داشته ايم و در سال جاري نزديك به 50 ميليارد ريال تسهيلات ارائه شده و امسال 45 دستگاه تراكتور به ناوگان كشاورزي استان اضافه شده است.

طلايي هم چنين به استفاده از دستگاه هاي «نِشاكار» در كشاورزي اشاره كرد كه حداقل 2 مرحله آبياري را حذف مي كند اشاره كرد و گفت: كشت گياهان دارويي هم به لحاظ مصرف بالا و ارزش ريالي آن و هم به خاطر كم آب بَر بودن در 2 سال گذشته در دستور كار قرار گرفته و نزديك به 133هكتار با الويت گل محمدي و زعفران در استان كشت شده است.

 

* رشد اقتصادي مثبت از افتخارهاي بخش كشاورزي است

وي در بخش ديگر سخنان خود با گراميداشت ايام الله دهه فجر گفت: مجموعه جهاد هم چون دوران 8 سال دفاع مقدس به عنوان سنگرسازان بي سنگر و در دوران سازندگي در روستاها و منطقه هاي محروم كشور به ارائه خدمت پرداخت و پس از ادغام، وزارت جهاد كشاورزي به عنوان متولي امنيت غذايي كشور فعاليت دارد و به اذعان دولتمردان با افتخار توانسته ايم در محصول هاي راهبردي به خودكفايي برسيم.

وي با بيان اين كه در سال هاي آغازين انقلاب، پنير كشور نيز از ساير كشورها وارد مي شد، گفت: امروز محصول هاي لبني ايران به چند كشور صادر مي شود و هم چنين در برخي از محصول هاي باغي به خودكفايي رسيده ايم و كشور در بحث محصول گندم در سال زراعي 95 94 با يك رقم قابل توجه و با بيش از ميزان نياز كشور به مقدار 11.5 ميليون تُن به خودكفايي رسيد و تداوم اين امر باعث افتخارهاي بيشتري براي بخش كشاورزي است.تعداد بازديد اين صفحه: 174