خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
ميزان روان آب هاي ورودي به سفره هاي آب زيرزميني قم به صفر رسيده است

رئيس جهاد كشاورزي قم:

ميزان روان آب هاي ورودي به سفره هاي آب زيرزميني قم به صفر رسيده است

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم گفت: در سال هاي گذشته روزانه 500 ميليون مترمكعب روان آب وارد سفره هاي زيرزميني مي شد كه اين ميزان امروز به صفر رسيده است.

به گزارش روابط عمومي سازمان جهاد كشاورزي استان قم، محمدرضا طلايي روز پنجشنبه در همايش منطقه اي حاشيه كوير مركزي ايران، افزود: به صفر رسيدن روان آب ورودي به سفره هاي آب زيرزميني در حالي است كه از چاه هاي عميق براي تمامي اراضي استان استفاده مي شود.

وي اضافه كرد: سطح آب هاي زيرزميني در قم سالانه يك ميليون متر مكعب پايين تر مي رود و شوري آب هاي زيرزميني، 2 برابر شده است.

وي ادامه داد: استان قم در انتهاي حوزه آبريز قرار دارد و 80 درصد اين حوزه خارج از استان است.

طلايي با بيان اين كه در دشت مسيله 170 حلقه چاه مجاز وجود دارد، بيان كرد: در 40 كيلومتري از همين دشت، 10 برابر تعداد چاه مجاز، چاه غيرمجاز حفر شده و مورد استفاده قرار مي گيرد.

دشت مسيله با مساحت بيش از 10 هزار هكتار، يكي از دشت هاي استان قم مي باشد كه در شرق استان واقع شده است؛ اين دشت با ارتفاع 795 متر از سطح دريا، پست ترين نقطه استان قم به شمار مي آيد. دشت مسيله در حدود 50 سال پيش داراي يكي از بهترين مراتع استپي و دشتي بوده است.

علاوه بر مراتع خوب، اين دشت در سال هاي گذشته يكي از بزرگ ترين مراكز توليد غلات (گندم، جو و غيره) در بخش مركزي ايران بوده است؛ در حال حاضر بخش عمده اي از دشت مسيله از درختان گز و تاغ پوشيده شده است.

وي تصريح كرد: اين چاه هاي كشاورزي منطقه را تحت تاثير قرار داده و هر سال در حال توسعه است.

وي گفت: چهار رودخانه به درياچه نمك قم راه دارد، ولي سال هاست كه قطره آبي وارد اين درياچه نمي شود و سرعت شوري آب به زودي به استان هاي همجوار نيز خواهد رسيد.

درياچه نمك در ناحيه شرقي استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترين درياچه فصلي و فراشور كشور است كه حدود 200 هزار هكتار وسعت داشته و يك سوم آن در محدوده جغرافيايي استان قم قرار گرفته است و داراي ساختار زمين شناختي كم نظير شامل پوسته نمكي و حاشيه باتلاقي است.

اين درياچه كه در دهه هاي گذشته از طريق رودخانه هاي كرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چاي كاملا پرآب بوده است، اكنون با قطع حق آبه ها، خشكسالي مستمر و برداشت بي رويه از منابع آب زيرزميني كه باعث پيشروي آب هاي فراشور در سفره هاي زيرزميني به سمت دشت ها و نابودي پوشش گياهي و اكوسيستم منطقه شده، به يكي از كانون هاي فعال القاي ريزگردها در منطقه تبديل شده است.

طلايي به اقدام هاي سازمان جهاد كشاورزي در راستاي بهينه كردن مصرف آب اشاره كرد و گفت: در 2 سال گذشته، 6 هزار و 500 هكتار از اراضي قم به سامانه آبياري نوين تجهيز شده است، در حالي كه در سال هاي 90 تا 92، فقط 150 هكتار از اراضي آبياري نوين شده بود.

وي افزود: كشاورزان نيز با درخواست سازمان جهاد كشاورزي در راستاي صرفه جويي در مصرف آب، كاركرد خودشان را از هشت هزار و 700 ساعت به پنج هزار ساعت كاهش دادند.

وي خاطرنشان كرد: 20 درصد اراضي استان قم كه كم بازده در 2 سال گذشته حذف شده و به جاي كاشت محصول انار كه پر آب بر است، كاشت پسته افزايش يافته است.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي قم گفت: در چند سال گذشته حداقل 50 درصد مصرف آب در بخش كشاورزي كاهش يافته است و متعهد شده ايم كه در اين راستا به تعادل بخشي مناسبي برسيم.

وي تصريح كرد: در زمينه كمبود آب مشكل خاصي نداريم، بلكه مشكل امروز مديريت آب است كه بايد به راهكار مناسب و اساسي دست يابيم.

همايش منطقه اي حاشيه كوير مركزي ايران، ارزيابي وضعيت موجود و ارائه راهكارهاي مناسب مصرف بهينه آب با تكيه بر اصلاح و تغيير الگوي كاشت با حضور مسئولاني از وزارت جهاد كشاورزي و محققان و پژوهشگران حوزه آب و كشاورزي در سالن جلسه هاي اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي قم برگزار شد.

هدف از برگزاري اين همايش دستيابي به راهكارهاي مناسب مديريت منابع آبي با حفظ پايداري توليد و زيست بوم منطقه عنوان شد.تعداد بازديد اين صفحه: 174