خانه
صفحه اصلي
بازديدها
تاريخ و زمان ديجيتال
جستجو
متون عمومي
منو رده هاي افقي
نظر خواهي
همايش ها
وب سايت ها
وب سايت ها
آرشيو اخبار
پيام هفته
سازمان ها
سايتهاي مرتبط با بخش كشاورزي
گزارش تصويري
منوي اصلي
واحدهاي سازماني
ورود كاربران
آرشيو اخبار 
آئين بهره برداري از 48 پروژه بخش كشاورزي قم

با حضور مسئولين كشوري و استاني برگزار شد:

آئين بهره برداري از 48 پروژه بخش كشاورزي قم

آئين بهره برداري همزمان از 48 پروژه بخش كشاورزي استان قم صبح روز گذشته با حضور عباس كشاورز معاون امور زراعت وزير جهاد كشاورزي، صادقي استاندار قم، بهشتي معاون عمراني استاندار، سيار فرماندار قم، مهندس طلايي رئيس سازمان جهاد كشاورزي و جمع زيادي از مسئولان و بهره برداران بخش كشاورزي در مزرعه توليد قارچ مفيد برگزار شد.

ايجاد صنايع تبديلي در حاشيه روستاها

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم در اين مراسم طي سخناني گفت: در طرح مطالعاتي كه انجام داده ايم بيشترين عامل مهاجرت روستائيان به شهر قم، اشتغال بوده است.

مهندس محمد رضا طلايي اظهار داشت: با توجه به تاكيدات دكتر لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي مبني بر ايجاد صنايع تبديلي و تكميلي در حاشيه روستاها، كارگروهي به رياست استاندار قم تشكيل و تعامل بسيار خوبي در سطح ادارات استان براي تحقق اين موضوع ايجاد شده است.

وي با اشاره به اينكه امروز اولين واحد صنايع تبديلي و تكميلي در حاشيه روستاي سفت افتتاح مي شودف افزود: با برنامه ريزي صورت گرفته در تلاش هستيم تا در كنار هر روستا يك كارگاه صنايع تبديلي و تكميلي ايجاد شود تا با تسهيلات بانكي بسيار مناسبي كه به اين منظور ارائه مي گردد، مشكل اشتغال روستائيان را برطرف نمائيم.

عملكرد مطلوب استان در زمينه توليد محصولات كشاورزي

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم در بخش ديگري از سخنان خود عملكرد استان در زمينه توليد محصولات كشاورزي را مطلوب دانست و بيان داشت: 46 صدم درصد اراضي كشاورزي كشور در استان قم وجود دارد كه بر اساس آمار سال 94 با توليد 747 هزار تن محصولات كشاورزي و دامي، 67 صدم درصد توليدات كشور را داريم.

طلايي وضعيت منابع آبي استان را نامطلوب ارزيابي كرد و افزود: استان قم در انتهاي سه دشت بزرگ كشور قرار گرفته است و سالانه 450 ميليون متر مكعب آبي كه وارد استان قم مي شد، از دهه 70 به صفر رسيده است و بيشتر برداشت ما از منابع آبي زير زميني است.

وي با اشاره به اقدامات دولت تدبير و اميد در خصوص مديريت منابع آبي، خاطر نشان كرد: مجموعه استان و بخش كشاورزي به اين نتيجه رسيده اند كه بايد منابع آب را مديريت نمايند.

طلايي با اشاره به سابقه اجراي سيستم هاي آبياري نوين در استان قم، گفت: از دهه 70 به بعد طرح هاي شكست خورده اي را در استان قم در زمينه سيستم هاي آبياري نوين داشتيم و اين همين موضوع زمينه اي شد كه اجراي آبياري تحت فشار در استان قم تعطيل شود.

وي بيان داشت: در خصوص جذب رديف اعتباري بهينه سازي مصرف آب استان قم در رده 31 كشور قرار داشت يعني آخرين استان بوديم به حدي كه در سال هاي 90 و 91 نمي توانست اعتبارات را جذب كند چون كشاورزان نمي خواستند سيستم هاي آبياري نوين را در مزرعه خود اجرا نمايند.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان قم با اشاره به اينكه براي نهادينه كردن اين موضوع بيش از 28 هزار نفر روز آموزش براي بهره برداران برگزار نموديم، افزود: امروز در استان قم در زمينه اجراي سيستم هاي آبياري نوين به سطحي رسيده ايم كه مي توانيم با استان هاي بزرگ كشور برابري كنيم و استان قم از رديف 31 به نهم كشور رسيده است.

طلايي تصريح كرد: طي سه سال گذشته در استان قم 6 هزار هكتار آبياري تحت فشار انجام شده كه از اين ميزان دو هزار و 872 هكتار پايان كار گرفته اند و 3 هزار و 300 هكتار نيز پيشرفت 70 درصدي دارند و 5 هزار هكتار نيز در حال مطالعه و بررسي مي باشند.

وي افزود: اگر اين روند ادامه پيدا كند تا 4 سال آينده زمين كشاورزي در استان قم نداريم كه شرايط اجراي آبياري تحت فشار را داشته باشند و در آن اين سيستم اجرا نشده باشد.

وي با اشاره به اينكه كشاورزي كه تمايلي به اجراي سيستم هاي آبياري نوين در مزرعه خود نداشتند، امروز براي دريافت تسهيلات واجراي اين سيستم ها در صف ايستاده اند، بيان داشت: نزديك به 91 كيلومتر لوله گذاري براي انتقال آب در استان اجرا شده و 1000 هكتار نيز آبياري تيپ در انواع محصولات زراعي داشتيم.

رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان با اشاره به اينكه طي سال گذشته كشاورزان 18 درصد از اراضي زراعي كه عملكرد خوبي نداشتند را حذف كرده اند، گفت: طي سه سال دولت تدبير و اميد 72 هكتار گياهان دارويي و 6 هزار و 870 هكتار باغ پسته كه نياز آبي كمتري دارند را جايگزين كرده ايم.

وي با اشاره به اينكه از ابتداي دولت تدبير و اميد تا كنون 272 پروژه بخش كشاورزي با اعتباري بالغ بر 193 ميليارد افتتاح شده است، بيان داشت: نكته مهم در اين پروژه سرمايه گذاري بخش خصوصي است به صورتي كه كل اعتبار دولتي در اين پروژه ها حدود 30 ميليارد بوده است و مابقي سرمايه گذاري از محل تسهيلات بانكي و آورده سرمايه گذاران بوده است.

 

معاون وزير جهاد:

بخش كشاورزي پيشتاز اقتصاد مقاومتي است

معاون امور زراعت وزارت جهاد كشاورزي نيز در اين مراسم چالش آب را در كشور جدي دانست و گفت: در خصوص چالش هاي آب به هيچ عنوان نبايد كشاورزان را مقصر دانست چرا كه بنده معتقدم كه هيچ كسي به اندازه كشاورزان در ايران قدر آب را نمي داند.

مهندس عباس كشاورز مشكل آب زيرزميني را بسيار جدي دانست و بيان داشت: تعداد زيادي از رودخانه هاي دائمي كشور امروز تقريبا خشك شده است و اين جمعيت همه متكي بر آب زيرزميني است لذا بحران آب هاي زيرزميني از آب هاي سطحي پيچيده تر است چرا كه تا امروز 120 ميليارد متر مكعب از ذخيره آب هاي زيرزميني را مصرف كرده ايم.

وي با اشاره به اينكه اگر با تدبير عمل كنيم چالش آب قابل مديريت است، اضافه كرد: كشورهاي زيادي در دنيا وجود دارند كه وضعيت بدتري از ما دارند ولي با تدبير مشكل را مديريت كرده اند و كشور ما نيز راهي جز اينكه منابع آبي را مديريت كند، ندارد و همه بايد به تعادل بخشي در منابع آبي كمك كنيم.

وي در ادامه سخنان خود بخش كشاورزي را پيشتاز اقتصاد مقاومتي دانست و گفت: در ابتداي دولت بيش از دو نيم ميليون هكتار از اراضي كشور زير كشت گندم بود و باز هم مجبور بوديم كه براي تامين نياز كشور گندم وارد كنيم ولي در سال جاري حدود 2 ميليون و 140 هزار هكتار زير كشت گندم داشتيم و نزديك به 14 ميليون تن گندم توليد كرديم كه تقريبا كشور در زمينه گندم خودكفا شد.

وي به توليد افزايش توليد شكر در كشور بدون افزايش سطح زير كشت اشاره كرد و بيان داشت: در دو سال گذشته ركورد توليد شكر در كشور زده شد به طوري كه در سال 94 حدود 4/1 ميليون تن و در سال 95 حدود 5/1 ميليون تن شكر در كشور توليد شده است.

وي با اشاره به اينكه بخش كشاورزي مسير خود را پيدا كرده است، گفت: بخش كشاورزي روند بسيار مدبرانه و مناسبي را تعقيب مي كند و در اين زمينه اولين شرط موفقيت ما همراهي كشاورزان بوده است.

 

استاندار قم:

طلايي از مديران موفق استان است

استاندار قم نيز در اين مراسم با تاكيد بر اينكه مهندس طلايي از مديران موفق و پرتلاش استان قم است، گفت: از همه كساني كه مستقيم و غير مستقيم در امر توسعه اقتصاد كشاورزي استان تلاش مي كنند، تقدير مي نمايم.

مهندس مهدي صادقي اظهار داشت: مشكل عمده ما در كشور و به دنبال آن در استان قم، پائين بودن بهره وري است كه بايد تلاش شود اين نقيصه برطرف شود.

وي اضافه كرد: در استان قم تلاش هاي زيادي صورت گرفت تا هماهنگي لازم بين دستگاه ها براي بالا بردن بهره وري ايجاد شود و امروز به بركت همين هماهنگي ها شاهد پيشرفت ها و گشايش هاي خوبي در بخش هاي مختلف به خصوص بخش كشاورزي هستيم.

وي با اشاره به اينكه امروز يك تحرك بسيار جدي در سطح مديران استان ايجاد شده است، بيان داشت: در استان قم هر شخصي كه به دنبال توسعه باشد مورد حمايت كامل قرار مي گيرد.

استاندار قم در ادامه سخنان خود با اشاره به اينكه چالش آب در استان قم جدي است، گفت: با بهينه سازي مصرف آب و بالا بردن بهره وري مي توان همين منابع محدود آب را به نحوي مديريت كرد كه هيچ ضربه اي به بخش كشاورزي و توليد وارد نشود.

وي ايجاد بهره وري بالا را يكي از مفاهيم اقتصاد مقاومتي دانست و تصريح كرد: بايد همه در يك جهت حركت نمائيم و از خنثي كردن يكديگر بپرهيزيم تا هزينه ها پائين بيايد، منابع خدادي حفظ شود و به دنبال آن بهره وري افزايش پيدا كند.

گفتني است، واحد توليدي قارچ مفيد داراي 12 سالن توليد با ظرفيت 30 تن قارچ دهي و در مجموع توليد 360 تن ظرفيت توليد قارچ در سال را دارد. اين واحد با سرمايه گذاري بالغ بر 25 ميليارد ريال به غير از هزينه زمين و اشتغالزايي مستقيم 25 نفر مورد بهره برداري قرار گرفت.

معاون امور زراعت وزارت جهاد كشاورزي در سفر خود به قم علاوه بر افتتاح واحد توليدي قارچ مفيد، از واحدهاي توليد نهال، كلكسيون ارقام زيتون و باغات توليد محصول مزرعه فدك و سايت توليد بذور مادري و گواهي‌شده ارقام گندم در موسسه زائر كريمه و مزرعه الگويي مقايسه كارايي محصولات به روش‌هاي نوين آبياري تحت كشت ذرت و آبياري ميكرو بازديد كرد.تعداد بازديد اين صفحه: 212